Kino plenerowe 0
Kino plenerowe - Obraz autorstwa macrovector na Freepik

Lato to czas, kiedy coraz częściej myślimy o pomysłach na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a skoro czytają Państwo ten artykuł, to zapewne jednym z nich jest kino w plenerze. Dotyczy to zarówno własnego ogródka, jak i projekcji adresowanych do szerszego grona odbiorców – w restauracyjnych ogrodach, czy na kawiarnianych tarasach.

Czym jest kino plenerowe?

Pytanie wydaje się oczywiste, ale dobrze jest mieć świadomość elementów, które musimy skompletować by kino spełniło nasze oczekiwania.

Po pierwsze, potrzebny nam jest projektor. To serce, mózg naszego systemu i generalnie bez niego „ani rusz”. Podstawową cechą, na którą musimy zwrócić uwagę jest moc projektora / siła lampy (wyrażone w Ansi lumenach). O ile w kinie domowym, najważniejsza jest rozdzielczość, to w przypadku projekcji na zewnątrz zdecydowanie priorytetem powinno być światło. Na zewnątrz nie jesteśmy w stanie zupełnie zaciemnić otoczenia, co więcej, im mniejsza moc lampy, tym później będziemy musieli zaczynać projekcje, aby cokolwiek było widać…  W drugiej kolejności powinniśmy patrzeć na rozdzielczość. Tu nie ma większej różnicy między kinem domowym, a plenerowym i odpowiednia będzie 1920x1080,popularne Full HD, zgodne z powszechnie dostępnymi materiałami.

Z dodatkowych funkcji projektora, na które warto zwrócić uwagę, jest korekcja keystone, która pozwala na „wyprostowanie” obrazu w przypadku, gdy nasz projektor leży na krzywej powierzchni i wyświetlany obraz przyjmuje kształt trapezu.

Projektory 16:9

https://www.ekrany.pl/Projektory do kina plenerowego

Kolejnym elementem naszego kina jest ekran. Możemy pokusić się, o ile jest taka możliwość, o wyświetlanie filmów, czy meczów na ścianie, ale nie jest to to samo, co projekcja na białej, gładkiej powierzchni, którą oferuje ekran. Najlepszym rozwiązaniem są ekrany ramowe, lub w przypadku większych projekcji, ekranu dmuchane, które z uwagi na swoją konstrukcję, gwarantują, że powierzchnia będzie napięta, gładka, a nie „fruwająca” na wietrze. Tańszym rozwiązaniem jest ekran na trójnogu, ale istnieje ryzyko, że przy nawet niewielkich podmuchach będzie on żył własnym życiem, często wbrew naszym planom na wieczór. Dodatkowo, ekrany na trójnogu, są relatywnie niewielkich rozmiarów i mogą wystarczyć do oglądania filmów w przydomowym ogródku, albo na tarasie, ale gdy mamy większą widownię, wówczas są one po prostu za małe by odbiorcy byli usatysfakcjonowani jakością obrazu.

Ekrany ramowe
https://www.ekrany.pl/ekran_ramowy_przenosny

Trzecim bardzo ważnym elementem jest źródło sygnału. Najczęściej jest to domowy komputer, ale coraz częściej telefon, z którego możemy odtwarzać filmy bezpośrednio na projektorze (o ile ma on taką funkcjonalność). Wiele projektorów posiada już wbudowane funkcje odbioru bezprzewodowego sygnału, ale trzeba pamiętać, że nie jest to droga transmisji tak niezawodna, jak kabel HDMI.

Ostatnią, ale niemniej ważną częścią naszego kina, jest nagłośnienie. O ile w mniejszych, domowych, projekcja zazwyczaj wystarczą głośniki wbudowane w projektor, komputer, albo małe przenośne rozwiązania, o tyle przy projekcjach adresowanych do szerszego grona widzów, potrzebny jest mocniejszy zestaw głośników. Producenci oferują tego typu rozwiązania – mobilne kolumny, które w łatwy sposób można rozłożyć.

O czym należy pamiętać przy kompletowaniu sprzętu do kina plenerowego?

Przede wszystkim o tym, że na zewnątrz panuje wilgoć, która nie stwarza warunków wymarzonych dla urządzeń elektronicznych, dlatego zawsze należy pamiętać o zabezpieczaniu ich przed deszczem i chowaniu do pomieszczeń po zakończeniu projekcji. Z tego samego powodu, odradzamy również instalowanie ekranów elektrycznych, czy nawet manualnych, na zewnątrz, gdyż wilgoć niszczy mechanizmy sprężynowe i uszkadza silniki, więc żywotność sprzętu jest bardzo krótka.

Po drugie, powinniśmy tak ustawiać ekran, aby nie opierało się na nim zachodzące słońce, gdyż przy takim odbiciu światła, żaden projektor sobie nie poradzi.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Background vector created by Freepik

Sklep internetowy Shoper.pl